AcXent ILIM90600-24 2' LED Marine Linear Fixture - 24VDC or 120-230VAC
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ILIM90600-24
Description
Features & Benefits:
  • Mounts to vessel stringers or directly to back of rigid headliner panel
  • Cut to length anodized extruded aluminum housings (4" to 96")
  • UV Stable PMMA lens diffuser for a blended, seamless illumination
  • Compatible w/ various off-the-shelf line voltage or low voltage digital DC dimmers
  • Consistent light delivering 572 lumens/ft while consuming just over 6W/ft
acxent-rendering-2-.jpg
Harmonious:
acxent-rendering-3-.jpg
Customizable:
Designers, installers, and discerning boat owners will enjoy the highly customizable design and flexibility of AcXent fixtures. Custom lengths are pre-cut for easy ordering or can be purchased in lengths from 4" to 8'! Choose to illuminate certain areas or make a unique design.
Specs:
  • Housing Finish/Material: 6063 clear anodized aluminum alloy
  • Lens Material: UV Stable Luminit PMMA diffuser
  • Input Voltage: Requires constant 24VDC supply (+/-5%)
  • Power Consumption: 12.8W
  • Luminous Flux: 1144 lumens
  • Output Color: Warm White
  • Correlated Color Temp (CCT): 3000K
  • Beam Angle: 115°
  • Lifetime Hours: 50,000 hours
  • Mounting Method: See instruction Manual
  • Installation Locations: Dry locations
  • Ingress Protection: IP40
  • Recessed Depth: 1"
  • Dimensions: 2.67" w x 1" D x 24" L