Macris ILIS03-12V.CW Waterproof LED Boat Utility Cool White Light 12VDC-1.75W
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ILIS03-12V.CW
UPC:
ILIS03-12V.CW
DISCONTINUED
Description
DISCONTINUED
Macris IS3 Waterproof LED Boat Utility Light 12VDC-1.75W - Cool White
Features:
  • Ultra-thin profile for near flush installations
  • Vibration proof
  • Fully dimmable when used with Imtra's DMS Series dimmers and a momentary switch.
  • UV Stable Acrylic Housing
  • Ignition Protected - Safe with gas engines
macris.jpg
Specs:
  • Housing Material: Semi-Transparent/PMMA (acrylic)
  • Output Color: Cool White
  • Power Consumption: 1.75W
  • Luminous Flux: 150 Lumens
  • Input Voltage: 12VDC
  • Ingress Protection: IP68
  • Dimensions: 2" Dia x 0.23" Height
  • Lens Material: Acrylic Polymer
  • Recessed Depth: 0.90" (23mm)